Infineon Technologies ESD5V3S1U-02LRH E6327
ESD5V3S1U-02LRH E6327 picture photo
Mfg. Part Number
ESD5V3S1U-02LRH E6327
Brief Description
TVS DIODE 5.3VWM 11VC TSLP2
Datasheet Download
ESD5V3S1U-02LRH E6327.pdf
Availability of ESD5V3S1U-02LRH E6327
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ESD5V3S1U-02LRH E6327 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESD5V3S1U-02LRH E6327
Internal Part NumberEIS-ESD5V3S1U-02LRH E6327
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesESD5V3S1(B,U)-02LRH/02LS Application Note
Product Training ModulesSelecting the Right ESD Diode
Other DrawingsCircuit
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 23/Oct/2014
PCN PackagingPackage Marking 17/Jun/2014
Standard Package15,000
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)5.3V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)5.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp11V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse66W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency35pF @ 1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-882
Supplier Device PackagePG-TSLP-2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESD5V3S1U-02LRH E6327
Related LinksESD5V3S1U-, ESD5V3S1U-02LRH E6327 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
ESD5V3S1U-02LRH E6327 Details Description
Related parts for ESD5V3S1U-02LRH E6327
BOX PLSTC GRAY/CLR 6.3"L X 6.3"W datasheet.pdf
IC ADC 24BIT LP 2CH SIG 10-MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
IC CTRLR DUAL HOT SWAP 32-QFN datasheet.pdf
OPTOISO 5KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RIVET SNAP 0.350" NYLON BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT BWR 5POS TIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
A4 SIMPLE DRIVE PULSE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf