ON Semiconductor ESD5Z3.3T1G
ESD5Z3.3T1G picture photo
Mfg. Part Number
ESD5Z3.3T1G
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 3.3VWM 14.1VC SOD523
Datasheet Download
ESD5Z3.3T1G.pdf
Availability of ESD5Z3.3T1G
QUANTITY
ESD5Z3.3T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of ESD5Z3.3T1G
Internal Part NumberEIS-ESD5Z3.3T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationDatasheet Update Max Forward Voltage 18/Jan/2008
Copper Wire 19/May/2010
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)3.3V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)11.2A (8/20µs)
Power - Peak Pulse158W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency105pF @ 1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)