KEMET ESH227M016AE3AA
ESH227M016AE3AA picture photo
Mfg. Part Number
ESH227M016AE3AA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
ESH227M016AE3AA.pdf
Availability of ESH227M016AE3AA
QUANTITY
ESH227M016AE3AA Order Process
Ship out your order
Specifications of ESH227M016AE3AA
Internal Part NumberEIS-ESH227M016AE3AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Specifying Electrolytic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesESH
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESH227M016AE3AA
Related LinksESH227M, ESH227M016AE3AA Datasheet, KEMET Distributor
ESH227M016AE3AA Details Description
Related parts for ESH227M016AE3AA
Crystal 11.0460MHz 30ppm Series 30 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 200MW SOD523 datasheet.pdf
IC SMART LOAD SWITCH SC70-6 datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.15A 4TMLF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
PRESSURE20PC26PC 100 PSI datasheet.pdf
CONN PLUG DIN 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 6W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf