KEMET T550B256K050AH4250
T550B256K050AH4250 picture photo
Mfg. Part Number
T550B256K050AH4250
Brief Description
CAP TANT POLY 25UF 50V AXIAL
Datasheet Download
T550B256K050AH4250.pdf
Availability of T550B256K050AH4250
QUANTITY
T550B256K050AH4250 Order Process
Ship out your order
Specifications of T550B256K050AH4250
Internal Part NumberEIS-T550B256K050AH4250
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesT550
PackagingBulk
Capacitance25µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.281" Dia x 0.641" L (7.14mm x 16.28mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T550B256K050AH4250
Related LinksT550B256K, T550B256K050AH4250 Datasheet, KEMET Distributor
T550B256K050AH4250 Details Description
Related parts for T550B256K050AH4250
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 2MM R/A SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V NP0 2225 datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CAP TANT 1500UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 10POS HL LOW P datasheet.pdf