KEMET ESH227M025AG3AA
ESH227M025AG3AA picture photo
Mfg. Part Number
ESH227M025AG3AA
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
ESH227M025AG3AA.pdf
Availability of ESH227M025AG3AA
QUANTITY
ESH227M025AG3AA Order Process
Ship out your order
Specifications of ESH227M025AG3AA
Internal Part NumberEIS-ESH227M025AG3AA
Standard Package6,000
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current250mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESH227M025AG3AA
Related LinksESH227M, ESH227M025AG3AA Datasheet, KEMET Distributor
ESH227M025AG3AA Details Description
Related parts for ESH227M025AG3AA
RES 330 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 25V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8-DIP datasheet.pdf
IC BUFF/CONV HEX N-INV 16SO datasheet.pdf
CONN RCPT 26 POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
KIT EVALUATION FOR MPC830X datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BLADE TIP 15.75MM (0.62) datasheet.pdf
HD-M W/FA SMPO080F100O LM CUT datasheet.pdf
CAP FILM 3.6UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf