KEMET ESK106M016AC3AA
ESK106M016AC3AA picture photo
Mfg. Part Number
ESK106M016AC3AA
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
ESK106M016AC3AA.pdf
Availability of ESK106M016AC3AA
QUANTITY
ESK106M016AC3AA Order Process
Ship out your order
Specifications of ESK106M016AC3AA
Internal Part NumberEIS-ESK106M016AC3AA
Standard Package10,000
SeriesESK
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current40mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESK106M016AC3AA
Related LinksESK106M, ESK106M016AC3AA Datasheet, KEMET Distributor
ESK106M016AC3AA Details Description
Related parts for ESK106M016AC3AA
RES CHAS MNT 100 OHM 10% 600W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
DSPLY DGTL NEG 12-24V RD/GRN/ORN datasheet.pdf
FRONT COVER datasheet.pdf
OSC MEMS 57.849MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 180PF 450V C0G 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A SOD123F datasheet.pdf
500MM CONDUCTIVE URATHANE TUBE datasheet.pdf