Vicor Corporation VI-B10-EU-F2
VI-B10-EU-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-B10-EU-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
VI-B10-EU-F2.pdf
Availability of VI-B10-EU-F2
QUANTITY
VI-B10-EU-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-B10-EU-F2
Internal Part NumberEIS-VI-B10-EU-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-B10-EU-F2
Related LinksVI-B10, VI-B10-EU-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-B10-EU-F2 Details Description
Related parts for VI-B10-EU-F2
IC OPAMP JFET 4MHZ TO99 datasheet.pdf
CONN RECEPT 10POS W/PIN SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CLOCK DRIVER 1.8V LP 40VFQFPN datasheet.pdf
IC LIU E3/DS3/STS-1 6CH 217BGA datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 3A TO263-5 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
SX DIFF GAUGE 0 PSID TO 150 PSID datasheet.pdf
1X2 GRANGED SHELL datasheet.pdf
RF PWR MOSFET 1000V 13A datasheet.pdf