Amphenol Pcd ESLM08200
ESLM08200 picture photo
Mfg. Part Number
ESLM08200
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
CONN TERM BLK 8POS 5.08MM R/A BK
Datasheet Download
ESLM08200.pdf
Availability of ESLM08200
QUANTITY
ESLM08200 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESLM08200
Internal Part NumberEIS-ESLM08200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesESLM
PackagingTray
Number of Levels1
Positions Per Level8
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current13.5A
Voltage300V
Wire Gauge14-30 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Housing MaterialPolyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Material - PlatingCopper Alloy - Tin Plated
Clamp Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Screw Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Torque - Screw0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESLM08200
Related LinksESLM, ESLM08200 Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
ESLM08200 Details Description
Related parts for ESLM08200
RES 4.87M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EXTEND datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.25W TH datasheet.pdf
SWITCH 0.1A LEVER SPDT PC MNT datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 1.78A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 50W TO204AD datasheet.pdf
WIRE CONN (KEG) datasheet.pdf
100UF 10V 6X10MM 85C 3000H datasheet.pdf