Amphenol Pcd ESLM10100
ESLM10100 picture photo
Mfg. Part Number
ESLM10100
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
CONN TERM BLK 10POS 5MM R/A BK
Datasheet Download
ESLM10100.pdf
Availability of ESLM10100
QUANTITY
ESLM10100 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESLM10100
Internal Part NumberEIS-ESLM10100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesESLM
PackagingTray
Number of Levels1
Positions Per Level10
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current13.5A
Voltage300V
Wire Gauge14-30 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlack
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Housing MaterialPolyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Material - PlatingCopper Alloy - Tin Plated
Clamp Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Screw Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Torque - Screw0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESLM10100
Related LinksESLM, ESLM10100 Datasheet, Amphenol Pcd Distributor
ESLM10100 Details Description
Related parts for ESLM10100
SSD 24GB SCSI datasheet.pdf
IC TERM PLUG/PLAY SCSI 28-SOIC datasheet.pdf
CONN MINI-D 20POS R/A RECPT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 SQ WW datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole Crimp datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 71.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 8.98KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
1" BLUE VINYL 30FT RL datasheet.pdf