Sullins Connector Solutions ESM08DTMN-S189
ESM08DTMN-S189 picture photo
Mfg. Part Number
ESM08DTMN-S189
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
ESM08DTMN-S189.pdf
Availability of ESM08DTMN-S189
QUANTITY
ESM08DTMN-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESM08DTMN-S189
Internal Part NumberEIS-ESM08DTMN-S189
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row8
Number of Positions16
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESM08DTMN-S189
Related LinksESM08DT, ESM08DTMN-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ESM08DTMN-S189 Details Description
Related parts for ESM08DTMN-S189
RES SMD 3.4K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
COVER ASSMBLY FOR MOBO datasheet.pdf
CAP CER 0.68PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 150A MODULE RT ANG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
DISPLAY 650NM RED 1DIG 0.4" SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
RES 232K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf