Sullins Connector Solutions ESM12DRMI-S288
ESM12DRMI-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ESM12DRMI-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND
Datasheet Download
ESM12DRMI-S288.pdf
Availability of ESM12DRMI-S288
QUANTITY
ESM12DRMI-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESM12DRMI-S288
Internal Part NumberEIS-ESM12DRMI-S288
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESM12DRMI-S288
Related LinksESM12DR, ESM12DRMI-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ESM12DRMI-S288 Details Description
Related parts for ESM12DRMI-S288
RES SMD 15 OHM 1% 1/6W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 12A DPAK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 80 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DEEP DB9 METAL datasheet.pdf
10M ENCODER CABLE CRGB datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR 3.6A 10DFN datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 10% 1411 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 25POS PIN datasheet.pdf
ANT DIPOLE WCP 2.5GHZ MHF datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 152 TYP datasheet.pdf
KNIFE 3.50MM datasheet.pdf