Sullins Connector Solutions ESM12DTBD
ESM12DTBD picture photo
Mfg. Part Number
ESM12DTBD
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
ESM12DTBD.pdf
Availability of ESM12DTBD
QUANTITY
ESM12DTBD Order Process
Ship out your order
Specifications of ESM12DTBD
Internal Part NumberEIS-ESM12DTBD
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESM12DTBD
Related LinksESM1, ESM12DTBD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ESM12DTBD Details Description
Related parts for ESM12DTBD
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 10A 125V datasheet.pdf
POT 10K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONN TERM BLK 12POS STACK SIDE datasheet.pdf
RES 6.80K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES MNT PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 3.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf