Sullins Connector Solutions ESM22DRSH
ESM22DRSH picture photo
Mfg. Part Number
ESM22DRSH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
ESM22DRSH.pdf
Availability of ESM22DRSH
QUANTITY
ESM22DRSH Order Process
Ship out your order
Specifications of ESM22DRSH
Internal Part NumberEIS-ESM22DRSH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESM22DRSH
Related LinksESM2, ESM22DRSH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ESM22DRSH Details Description
Related parts for ESM22DRSH
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 20-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CABLE 5COND 14AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 4COL NK datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf