Sullins Connector Solutions ESM28DRAH
ESM28DRAH picture photo
Mfg. Part Number
ESM28DRAH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
ESM28DRAH.pdf
Availability of ESM28DRAH
QUANTITY
ESM28DRAH Order Process
Ship out your order
Specifications of ESM28DRAH
Internal Part NumberEIS-ESM28DRAH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row28
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESM28DRAH
Related LinksESM2, ESM28DRAH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ESM28DRAH Details Description
Related parts for ESM28DRAH
IC CONTRLR HOTSWAP NEGVOLT 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 218.72VC AXIAL datasheet.pdf
OSC VCXO 86.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.8M OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
TRIMMER 1.5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 15.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 1.5K OHM 4SIP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
Connector Header 21 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf