Sullins Connector Solutions ESM28DRUS
ESM28DRUS picture photo
Mfg. Part Number
ESM28DRUS
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
ESM28DRUS.pdf
Availability of ESM28DRUS
QUANTITY
ESM28DRUS Order Process
Ship out your order
Specifications of ESM28DRUS
Internal Part NumberEIS-ESM28DRUS
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESM28DRUS
Related LinksESM2, ESM28DRUS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ESM28DRUS Details Description
Related parts for ESM28DRUS
RES SMD 137KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 7POS TIN WW datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 19A 1.72 MOHM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR PP ACT LOW SOT-23 datasheet.pdf
LED CBI 3MM ARRAY 1X4 YELLOW TH datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 274 I/O 356BGA datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 145MA 3.5 OHM datasheet.pdf