SSI Technologies Inc P51-300-A-AA-I36-4.5OVP-000-000
P51-300-A-AA-I36-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-300-A-AA-I36-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF .5-4.5V
Datasheet Download
P51-300-A-AA-I36-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-300-A-AA-I36-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-300-A-AA-I36-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-300-A-AA-I36-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-300-A-AA-I36-4.5OVP-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-300-A-AA-I36-4.5OVP-000-000
P51-300-A-AA-I36-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-300-A-AA-I36-4.5OVP-000-000
CONN TERM SOCKET 2MM CRIMP TIN datasheet.pdf
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 68PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR-R/A 4POS FMAL/FMAL 5M datasheet.pdf
RES 360 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
N-CHANNEL ENHANCEMENT MODE VERTICAL DMOS FET IC datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf