Sullins Connector Solutions ESM44DSAN
ESM44DSAN picture photo
Mfg. Part Number
ESM44DSAN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 88POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
ESM44DSAN.pdf
Availability of ESM44DSAN
QUANTITY
ESM44DSAN Order Process
Ship out your order
Specifications of ESM44DSAN
Internal Part NumberEIS-ESM44DSAN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row44
Number of Positions88
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESM44DSAN
Related LinksESM4, ESM44DSAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ESM44DSAN Details Description
Related parts for ESM44DSAN
BLADE STAND EDGE IF-FC1 100PC datasheet.pdf
BATT PACK 12.0V AAA BUTTON NIMH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BUZZER MAGN 12VDC 400HZ PANEL datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 40A AC datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 80MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RND SPACER 0.135" NYLON 10.03MM datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 681 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
TERM HOUSING datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 13.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf