United Chemi-Con ESME800LGC273MCC0M
ESME800LGC273MCC0M picture photo
Mfg. Part Number
ESME800LGC273MCC0M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 27000UF 20% 80V SCREW
Datasheet Download
ESME800LGC273MCC0M.pdf
Availability of ESME800LGC273MCC0M
QUANTITY
ESME800LGC273MCC0M Order Process
Ship out your order
Specifications of ESME800LGC273MCC0M
Internal Part NumberEIS-ESME800LGC273MCC0M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package35
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSME
PackagingBulk
Capacitance27000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current8.6A
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max)4.724" (120.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESME800LGC273MCC0M
Related LinksESME800LG, ESME800LGC273MCC0M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESME800LGC273MCC0M Details Description
Related parts for ESME800LGC273MCC0M
IC DECODER/DEMUX 2-4 LINE 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CABLE 30COND 18AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf