E-Switch LS0851500F250V1C
LS0851500F250V1C picture photo
Mfg. Part Number
LS0851500F250V1C
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH SNAP ACTION LIMIT
Datasheet Download
LS0851500F250V1C.pdf
Availability of LS0851500F250V1C
QUANTITY
LS0851500F250V1C Order Process
Ship out your order
Specifications of LS0851500F250V1C
Internal Part NumberEIS-LS0851500F250V1C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesLS
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating15A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque250gf
Release Force50gf
Pretravel0.080" (2.0mm)
Differential Travel-
Overtravel-
Operating Position0.579" (14.7mm)
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LS0851500F250V1C
Related LinksLS085150, LS0851500F250V1C Datasheet, E-Switch Distributor
LS0851500F250V1C Details Description
Related parts for LS0851500F250V1C
RES SMD 22.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 232KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
FUSE HLDR CARTRIDGE 250V 16A PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
INSERT MALE 10P+1GND TERM BLOCK datasheet.pdf
POT 250 OHM 7.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf