United Chemi-Con ESMG160ELL332MK25S
ESMG160ELL332MK25S picture photo
Mfg. Part Number
ESMG160ELL332MK25S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
ESMG160ELL332MK25S.pdf
Availability of ESMG160ELL332MK25S
QUANTITY
ESMG160ELL332MK25S Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMG160ELL332MK25S
Internal Part NumberEIS-ESMG160ELL332MK25S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMG
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.655A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMG160ELL332MK25S
Related LinksESMG160EL, ESMG160ELL332MK25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMG160ELL332MK25S Details Description
Related parts for ESMG160ELL332MK25S
CAP FILM 0.24UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
IC CLOCK GEN 3.3V/5V 20-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 400MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 30W 5% TO220 datasheet.pdf
IC PLD 10MC 10NS 24DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 30POS .76M datasheet.pdf