United Chemi-Con ESMG161ELL3R3MF11D
ESMG161ELL3R3MF11D picture photo
Mfg. Part Number
ESMG161ELL3R3MF11D
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
ESMG161ELL3R3MF11D.pdf
Availability of ESMG161ELL3R3MF11D
QUANTITY
ESMG161ELL3R3MF11D Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMG161ELL3R3MF11D
Internal Part NumberEIS-ESMG161ELL3R3MF11D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMG
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current40mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMG161ELL3R3MF11D
Related LinksESMG161EL, ESMG161ELL3R3MF11D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMG161ELL3R3MF11D Details Description
Related parts for ESMG161ELL3R3MF11D
RES 20.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 9 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN HDR 34POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf