United Chemi-Con ESMG201ELL220MJ20S
ESMG201ELL220MJ20S picture photo
Mfg. Part Number
ESMG201ELL220MJ20S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
ESMG201ELL220MJ20S.pdf
Availability of ESMG201ELL220MJ20S
QUANTITY
ESMG201ELL220MJ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMG201ELL220MJ20S
Internal Part NumberEIS-ESMG201ELL220MJ20S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMG
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current170mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMG201ELL220MJ20S
Related LinksESMG201EL, ESMG201ELL220MJ20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMG201ELL220MJ20S Details Description
Related parts for ESMG201ELL220MJ20S
IC MCU 16BIT 32KB OTP 68PLCC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CBL RIBN 36COND 0.025 GRAY 100' datasheet.pdf
RES 0.05 OHM 100W 5% TO247 datasheet.pdf
ADAPTER BOARD SKT CQ352-FG484 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CABLE 8COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
9+9 WAY EXT WALL F CRIMP L/BORE datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50K OHM 1% 10W datasheet.pdf