United Chemi-Con ESMG201ELL391MP30S
ESMG201ELL391MP30S picture photo
Mfg. Part Number
ESMG201ELL391MP30S
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
ESMG201ELL391MP30S.pdf
Availability of ESMG201ELL391MP30S
QUANTITY
ESMG201ELL391MP30S Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMG201ELL391MP30S
Internal Part NumberEIS-ESMG201ELL391MP30S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
SeriesSMG
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.16A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMG201ELL391MP30S
Related LinksESMG201EL, ESMG201ELL391MP30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMG201ELL391MP30S Details Description
Related parts for ESMG201ELL391MP30S
JUMPER-H9991TR/1853 RD/X 12" datasheet.pdf
THERMAL PAD TO-220 .015" SP2000 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 129MA 12 OHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6V 20% AXIAL datasheet.pdf
LED BACK LITE RED 50MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
RES 320K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OSC VCTCXO 12.288MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf