United Chemi-Con ESMG350ETC470ME11D
ESMG350ETC470ME11D picture photo
Mfg. Part Number
ESMG350ETC470ME11D
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
ESMG350ETC470ME11D.pdf
Availability of ESMG350ETC470ME11D
QUANTITY
ESMG350ETC470ME11D Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMG350ETC470ME11D
Internal Part NumberEIS-ESMG350ETC470ME11D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesSMG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current130mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMG350ETC470ME11D
Related LinksESMG350ET, ESMG350ETC470ME11D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMG350ETC470ME11D Details Description
Related parts for ESMG350ETC470ME11D
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C VERT UNSHLD datasheet.pdf
IC ADC CONV 16BIT BIPLR 32-TQFP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.25A 6SON datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64VQFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 24VOUT 50W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf