United Chemi-Con ESMG500ETD331MJ16S
ESMG500ETD331MJ16S picture photo
Mfg. Part Number
ESMG500ETD331MJ16S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
ESMG500ETD331MJ16S.pdf
Availability of ESMG500ETD331MJ16S
QUANTITY
ESMG500ETD331MJ16S Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMG500ETD331MJ16S
Internal Part NumberEIS-ESMG500ETD331MJ16S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMG
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current585mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMG500ETD331MJ16S
Related LinksESMG500ET, ESMG500ETD331MJ16S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMG500ETD331MJ16S Details Description
Related parts for ESMG500ETD331MJ16S
CTRLR POWER SSR 480V 90A AC OUT datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 5.000MHZ TTL SMD datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS TIN datasheet.pdf
RES 100 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
03P EP SHRD HDR ASMY ORANGE datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X15MM LCKD RTR 05VDC datasheet.pdf