Vicor Corporation V375C12T75BL2
V375C12T75BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V375C12T75BL2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W
Datasheet Download
V375C12T75BL2.pdf
Availability of V375C12T75BL2
QUANTITY
V375C12T75BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C12T75BL2
Internal Part NumberEIS-V375C12T75BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.2%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C12T75BL2
Related LinksV375C1, V375C12T75BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C12T75BL2 Details Description
Related parts for V375C12T75BL2
CAP CER 0.047UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48SSOP datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 1000MCM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 51 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 23POS .51M datasheet.pdf
CONN HEADER SMD TIN 26POS datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 14 PIN RIGHT AN datasheet.pdf
LABEL THERMAL TRANSFER ADH datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 2.5A SOT23 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf