United Chemi-Con ESMG500ETD471MJ20S
ESMG500ETD471MJ20S picture photo
Mfg. Part Number
ESMG500ETD471MJ20S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
ESMG500ETD471MJ20S.pdf
Availability of ESMG500ETD471MJ20S
QUANTITY
ESMG500ETD471MJ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMG500ETD471MJ20S
Internal Part NumberEIS-ESMG500ETD471MJ20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
SeriesSMG
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current755mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMG500ETD471MJ20S
Related LinksESMG500ET, ESMG500ETD471MJ20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMG500ETD471MJ20S Details Description
Related parts for ESMG500ETD471MJ20S
SIDAC 3CHP 300V 400A TO220 datasheet.pdf
DDR 184P V/T F/G datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
IC SRAM 36MB 400MHZ 165BGA datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 150W datasheet.pdf
CAP FILM 470 PF 2.5% 100VDC AXIA datasheet.pdf