Vishay/Dale RN55E9763BRSL
RN55E9763BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E9763BRSL
Brief Description
RES 976K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E9763BRSL.pdf
Availability of RN55E9763BRSL
QUANTITY
RN55E9763BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E9763BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E9763BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E9763BRSL
Related LinksRN55E9, RN55E9763BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E9763BRSL Details Description
Related parts for RN55E9763BRSL
TERM BLOCK COVER 7CIR #4 SERIES datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 5/64" 3.23" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 22PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 4.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
SCR 800V 35A TO48 datasheet.pdf
508 TB SOCKET CLOSE RA datasheet.pdf
OSC MEMS 16MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf