United Chemi-Con ESMG630ELL821MN20S
ESMG630ELL821MN20S picture photo
Mfg. Part Number
ESMG630ELL821MN20S
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
ESMG630ELL821MN20S.pdf
Availability of ESMG630ELL821MN20S
QUANTITY
ESMG630ELL821MN20S Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMG630ELL821MN20S
Internal Part NumberEIS-ESMG630ELL821MN20S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.37A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMG630ELL821MN20S
Related LinksESMG630EL, ESMG630ELL821MN20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMG630ELL821MN20S Details Description
Related parts for ESMG630ELL821MN20S
FIXED IND 1.2UH 825MA 180 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 10% 1411 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.15A 8DSBGA datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 820 OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN ADAPT MS 156 PLUG-SMA JACK datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 2.5V 10% 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 15NS 256CABGA datasheet.pdf
HDR 8POS RA 2MM datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 50V 0.1W SSM datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 40A SMT datasheet.pdf