United Chemi-Con ESMG630ETD221MJ16S
ESMG630ETD221MJ16S picture photo
Mfg. Part Number
ESMG630ETD221MJ16S
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
ESMG630ETD221MJ16S.pdf
Availability of ESMG630ETD221MJ16S
QUANTITY
ESMG630ETD221MJ16S Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMG630ETD221MJ16S
Internal Part NumberEIS-ESMG630ETD221MJ16S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current490mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMG630ETD221MJ16S
Related LinksESMG630ET, ESMG630ETD221MJ16S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMG630ETD221MJ16S Details Description
Related parts for ESMG630ETD221MJ16S
JUMPER-H1504TR/A3049S/H1504TR 6" datasheet.pdf
IC OPAMP CURRENT SENSE 8SO datasheet.pdf
IC DIFF AMP/DRIVER R-R 16-QFN datasheet.pdf
IC LINE RCVR QUINT DIFF 28-PLCC datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 20W 5V 4A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 3.09 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TWT,STR,ZNC,PSA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf