United Chemi-Con ESMG6R3ELL102MHB5D
ESMG6R3ELL102MHB5D picture photo
Mfg. Part Number
ESMG6R3ELL102MHB5D
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
ESMG6R3ELL102MHB5D.pdf
Availability of ESMG6R3ELL102MHB5D
QUANTITY
ESMG6R3ELL102MHB5D Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMG6R3ELL102MHB5D
Internal Part NumberEIS-ESMG6R3ELL102MHB5D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMG
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current540mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMG6R3ELL102MHB5D
Related LinksESMG6R3EL, ESMG6R3ELL102MHB5D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMG6R3ELL102MHB5D Details Description
Related parts for ESMG6R3ELL102MHB5D
ROUND STANDOFF M4 NYLON datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMD datasheet.pdf
CARD EDGE 70POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CAP CER 51PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 62K OHM 0606 datasheet.pdf
CONN HDR 2MM R/A DUAL 34POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 590K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf