United Chemi-Con ESMH100VSN273MQ35T
ESMH100VSN273MQ35T picture photo
Mfg. Part Number
ESMH100VSN273MQ35T
Brief Description
CAP ALUM 27000UF 20% 10V SNAP
Datasheet Download
ESMH100VSN273MQ35T.pdf
Availability of ESMH100VSN273MQ35T
QUANTITY
ESMH100VSN273MQ35T Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMH100VSN273MQ35T
Internal Part NumberEIS-ESMH100VSN273MQ35T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMH
PackagingBulk
Capacitance27000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.98A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMH100VSN273MQ35T
Related LinksESMH100VS, ESMH100VSN273MQ35T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMH100VSN273MQ35T Details Description
Related parts for ESMH100VSN273MQ35T
IDC CABLE - CSC10G/AE10M/CCE10G datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES 36 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf