United Chemi-Con ESMH350VSN123MQ45T
ESMH350VSN123MQ45T picture photo
Mfg. Part Number
ESMH350VSN123MQ45T
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
ESMH350VSN123MQ45T.pdf
Availability of ESMH350VSN123MQ45T
QUANTITY
ESMH350VSN123MQ45T Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMH350VSN123MQ45T
Internal Part NumberEIS-ESMH350VSN123MQ45T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMH
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.98A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMH350VSN123MQ45T
Related LinksESMH350VS, ESMH350VSN123MQ45T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMH350VSN123MQ45T Details Description
Related parts for ESMH350VSN123MQ45T
DEKAFIX FW 6.5 MKD 101-150 50/CD datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 125MSPS 3V 32-QFN datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 30 TYPE D 26POS datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 10% 25V SMD datasheet.pdf