United Chemi-Con ESMH350VSS103MR30S
ESMH350VSS103MR30S picture photo
Mfg. Part Number
ESMH350VSS103MR30S
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
ESMH350VSS103MR30S.pdf
Availability of ESMH350VSS103MR30S
QUANTITY
ESMH350VSS103MR30S Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMH350VSS103MR30S
Internal Part NumberEIS-ESMH350VSS103MR30S
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)41 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.46A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMH350VSS103MR30S
Related LinksESMH350VS, ESMH350VSS103MR30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMH350VSS103MR30S Details Description
Related parts for ESMH350VSS103MR30S
DIODE ZENER 36V 700MW SFLAT datasheet.pdf
GENDER CHANGER 37POS M-M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 150PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
FUSEHOLDER CAP 5X20MM datasheet.pdf
17P MTA100 CONN GREEN LF datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PST 15A 125V datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf