United Chemi-Con ESMH351VNN221MR30T
ESMH351VNN221MR30T picture photo
Mfg. Part Number
ESMH351VNN221MR30T
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
ESMH351VNN221MR30T.pdf
Availability of ESMH351VNN221MR30T
QUANTITY
ESMH351VNN221MR30T Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMH351VNN221MR30T
Internal Part NumberEIS-ESMH351VNN221MR30T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMH
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.13 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.44A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMH351VNN221MR30T
Related LinksESMH351VN, ESMH351VNN221MR30T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMH351VNN221MR30T Details Description
Related parts for ESMH351VNN221MR30T
IC OTP 4MBIT 100NS 32DIP datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 800V 4A DPAK datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 0.374 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 270K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf