United Chemi-Con ESMH401VSN331MQ50S
ESMH401VSN331MQ50S picture photo
Mfg. Part Number
ESMH401VSN331MQ50S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
ESMH401VSN331MQ50S.pdf
Availability of ESMH401VSN331MQ50S
QUANTITY
ESMH401VSN331MQ50S Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMH401VSN331MQ50S
Internal Part NumberEIS-ESMH401VSN331MQ50S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMH
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)753 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.88A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMH401VSN331MQ50S
Related LinksESMH401VS, ESMH401VSN331MQ50S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMH401VSN331MQ50S Details Description
Related parts for ESMH401VSN331MQ50S
IDC CABLE - MSD16K/MC16G/MPK16K datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SOCKET 13MM 9.84" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.77A 65 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 1GBIT 800MHZ 78BGA datasheet.pdf
IC FPGA 23 I/O 36UCG datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 51NH 100MA 820 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 1.3NH 550MA 150 MOHM datasheet.pdf