United Chemi-Con ESMH451VNN471MA50T
ESMH451VNN471MA50T picture photo
Mfg. Part Number
ESMH451VNN471MA50T
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
ESMH451VNN471MA50T.pdf
Availability of ESMH451VNN471MA50T
QUANTITY
ESMH451VNN471MA50T Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMH451VNN471MA50T
Internal Part NumberEIS-ESMH451VNN471MA50T
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)529 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.53A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMH451VNN471MA50T
Related LinksESMH451VN, ESMH451VNN471MA50T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMH451VNN471MA50T Details Description
Related parts for ESMH451VNN471MA50T
RES 150 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
THERMOSTAT 4.4DEG C SPST-NO datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 56 OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ10A PG16 datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 31MA 47 OHM SMD datasheet.pdf