Vicor Corporation VE-20W-IX-F1
VE-20W-IX-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-20W-IX-F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W
Datasheet Download
VE-20W-IX-F1.pdf
Availability of VE-20W-IX-F1
QUANTITY
VE-20W-IX-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-20W-IX-F1
Internal Part NumberEIS-VE-20W-IX-F1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 15.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.64A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-20W-IX-F1
Related LinksVE-20W, VE-20W-IX-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-20W-IX-F1 Details Description
Related parts for VE-20W-IX-F1
LED GREEN DUAL T1 RT ANG ASSY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
CAP POLYMER 47UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 30AU STR PCB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf