United Chemi-Con ESMH500VNN153MA45S
ESMH500VNN153MA45S picture photo
Mfg. Part Number
ESMH500VNN153MA45S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
ESMH500VNN153MA45S.pdf
Availability of ESMH500VNN153MA45S
QUANTITY
ESMH500VNN153MA45S Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMH500VNN153MA45S
Internal Part NumberEIS-ESMH500VNN153MA45S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMH
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)22 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.44A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMH500VNN153MA45S
Related LinksESMH500VN, ESMH500VNN153MA45S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMH500VNN153MA45S Details Description
Related parts for ESMH500VNN153MA45S
RELAY TELECOM DPDT 2A 5V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A SMA datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 0.2 OHM 2% AXL datasheet.pdf
IND CTRL LED ASSY 24V RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CAP CER 20PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN ADAPT QMA PLUG TO SMA JACK datasheet.pdf
IC FREQUENCY GENERATOR 24HVQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE SKT datasheet.pdf
MICRO 15C P 72" WHT JACKS NI datasheet.pdf