TE Connectivity Potter & Brumfield Relays T9AS5D12-12
T9AS5D12-12 picture photo
Mfg. Part Number
T9AS5D12-12
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 12V
Datasheet Download
T9AS5D12-12.pdf
Availability of T9AS5D12-12
QUANTITY
T9AS5D12-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of T9AS5D12-12
Internal Part NumberEIS-T9AS5D12-12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPlug-In Relays
T9A Series Relys
3D Model3-1393210-3.pdf
PCN PackagingMultiple Devices 23/Jan/2015
Multiple Devices Packaging Reversal 20/May/2015
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesT9A
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current83mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)20A
Switching Voltage277VAC - Max
Turn On Voltage (Max)9 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time15ms
Release Time15ms
FeaturesInsulation - Class F, Sealed - Fully
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power1 W
Coil Resistance144 Ohms
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T9AS5D12-12
Related LinksT9AS5, T9AS5D12-12 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
T9AS5D12-12 Details Description
Related parts for T9AS5D12-12
FUSE CERM 15A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
IC TXRX LAN ATM 5V 24-SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
CUTTER SIDE TPRD RZR FLSH 5.5" datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CUT OFF PUNCH datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 32MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf