United Chemi-Con ESMM401VSN101MQ20S
ESMM401VSN101MQ20S picture photo
Mfg. Part Number
ESMM401VSN101MQ20S
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
ESMM401VSN101MQ20S.pdf
Availability of ESMM401VSN101MQ20S
QUANTITY
ESMM401VSN101MQ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMM401VSN101MQ20S
Internal Part NumberEIS-ESMM401VSN101MQ20S
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMM
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.315 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current820mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMM401VSN101MQ20S
Related LinksESMM401VS, ESMM401VSN101MQ20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMM401VSN101MQ20S Details Description
Related parts for ESMM401VSN101MQ20S
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC BATT CHARGER CONST V/I 16SSOP datasheet.pdf
IC CLOCK CONDITIONER PREC 48-LLP datasheet.pdf
IC FPGA 490 I/O 1156BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN PNL MNT PLUG 16PIN SLD CUP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
DIP CABLE 24POS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN SHELL FOR 50POS PLUG datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf