United Chemi-Con ESMM451VSN221MA25S
ESMM451VSN221MA25S picture photo
Mfg. Part Number
ESMM451VSN221MA25S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
ESMM451VSN221MA25S.pdf
Availability of ESMM451VSN221MA25S
QUANTITY
ESMM451VSN221MA25S Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMM451VSN221MA25S
Internal Part NumberEIS-ESMM451VSN221MA25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMM
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.507 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.66A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMM451VSN221MA25S
Related LinksESMM451VS, ESMM451VSN221MA25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMM451VSN221MA25S Details Description
Related parts for ESMM451VSN221MA25S
RES SMD 13.3 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 4POS DL SR 30AU datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 800MA 80 MOHM datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
762 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf