Recom Power RN-053.3S/H
RN-053.3S/H picture photo
Mfg. Part Number
RN-053.3S/H
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 1.25W 05VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
RN-053.3S/H.pdf
Availability of RN-053.3S/H
QUANTITY
RN-053.3S/H Order Process
Ship out your order
Specifications of RN-053.3S/H
Internal Part NumberEIS-RN-053.3S/H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package39
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RN
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)378mA
Power (Watts) - Manufacture Series1.25W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module (4 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.40" W x 0.30" H (12.8mm x 10.1mm x 7.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency70%
Power (Watts) - Max1.25W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN-053.3S/H
Related LinksRN-05, RN-053.3S/H Datasheet, Recom Power Distributor
RN-053.3S/H Details Description
Related parts for RN-053.3S/H
IC REG CTRLR BST FLYBK 16-SOIC datasheet.pdf
LED CBI 3MM YLW/GRN BI-COLOR SGL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.3A 260 MOHM datasheet.pdf
SURFACE BELT 2X132" A VFN datasheet.pdf
RES 665 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A SOT223 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
08 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
OSC MEMS 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 273 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf