United Chemi-Con ESMM501VNN391MA50T
ESMM501VNN391MA50T picture photo
Mfg. Part Number
ESMM501VNN391MA50T
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 500V SNAP
Datasheet Download
ESMM501VNN391MA50T.pdf
Availability of ESMM501VNN391MA50T
QUANTITY
ESMM501VNN391MA50T Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMM501VNN391MA50T
Internal Part NumberEIS-ESMM501VNN391MA50T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMM
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMM501VNN391MA50T
Related LinksESMM501VN, ESMM501VNN391MA50T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMM501VNN391MA50T Details Description
Related parts for ESMM501VNN391MA50T
FIXED IND 22UH 3.1A 52.5 MOHM TH datasheet.pdf
TERM LOCK/FORK NYL 22-18AWG #6 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FOGBIT MM 62.5 LEAD LC-SC 5M datasheet.pdf
VARISTOR 36.9V 120A 1206 datasheet.pdf
VARISTOR 354V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/4 WHT 5X4' datasheet.pdf
2.54MM PITCH DIL VERT PC TAIL datasheet.pdf
OSC OCXO 10.000MHZ SNWV PC PIN datasheet.pdf