United Chemi-Con ESMQ160EC3682ML25S
ESMQ160EC3682ML25S picture photo
Mfg. Part Number
ESMQ160EC3682ML25S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
ESMQ160EC3682ML25S.pdf
Availability of ESMQ160EC3682ML25S
QUANTITY
ESMQ160EC3682ML25S Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMQ160EC3682ML25S
Internal Part NumberEIS-ESMQ160EC3682ML25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMQ
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.25A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMQ160EC3682ML25S
Related LinksESMQ160EC, ESMQ160EC3682ML25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMQ160EC3682ML25S Details Description
Related parts for ESMQ160EC3682ML25S
IC Z8 GP MCU 8K OTP 28DIP datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHL GRAY FRNT MNT datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 11A QC TERM datasheet.pdf
TAPE VHB ACRYLIC FOAM 3/4"X 72YD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH LEVER STR SPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT 5K OHM 1/5W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CAP FILM 9.1NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf