United Chemi-Con ESMQ160ELL223MP40S
ESMQ160ELL223MP40S picture photo
Mfg. Part Number
ESMQ160ELL223MP40S
Brief Description
CAP ALUM 22000UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
ESMQ160ELL223MP40S.pdf
Availability of ESMQ160ELL223MP40S
QUANTITY
ESMQ160ELL223MP40S Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMQ160ELL223MP40S
Internal Part NumberEIS-ESMQ160ELL223MP40S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance22000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.8A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMQ160ELL223MP40S
Related LinksESMQ160EL, ESMQ160ELL223MP40S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMQ160ELL223MP40S Details Description
Related parts for ESMQ160ELL223MP40S
AC/DC CONVERTER 12V 40W datasheet.pdf
IC NVSRAM 64KBIT 200NS 28EDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 36.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
IC HALL SENSOR PREC PROGR 8SOIC datasheet.pdf
Connector Socket 39 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf