United Chemi-Con ESMQ251ELL470MK20S
ESMQ251ELL470MK20S picture photo
Mfg. Part Number
ESMQ251ELL470MK20S
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
ESMQ251ELL470MK20S.pdf
Availability of ESMQ251ELL470MK20S
QUANTITY
ESMQ251ELL470MK20S Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMQ251ELL470MK20S
Internal Part NumberEIS-ESMQ251ELL470MK20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current270mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMQ251ELL470MK20S
Related LinksESMQ251EL, ESMQ251ELL470MK20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMQ251ELL470MK20S Details Description
Related parts for ESMQ251ELL470MK20S
IC OPAMP GP 4.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CARDEDGE 43POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3.01K OHM 1206 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 54POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES 1.05 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN FPC TOP 24POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
DIODE MODULE 30V 300A 3TOWER datasheet.pdf