United Chemi-Con ESMQ251VSN122MA35S
ESMQ251VSN122MA35S picture photo
Mfg. Part Number
ESMQ251VSN122MA35S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
ESMQ251VSN122MA35S.pdf
Availability of ESMQ251VSN122MA35S
QUANTITY
ESMQ251VSN122MA35S Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMQ251VSN122MA35S
Internal Part NumberEIS-ESMQ251VSN122MA35S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMQ
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.53A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMQ251VSN122MA35S
Related LinksESMQ251VS, ESMQ251VSN122MA35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMQ251VSN122MA35S Details Description
Related parts for ESMQ251VSN122MA35S
AC/DC WALL MNT ADAPTER 12V 600MW datasheet.pdf
TERM DUAL DK 4 32 U 275V MOV S14 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES FLAMEPROOF 3W 82 OHM 5% datasheet.pdf
IDC CABLE- AKR44B/AE50G/AKR44B datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
SCR FAST SW 475A 400V TO-220AC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0091UF 5% 400VDC AXIA datasheet.pdf