United Chemi-Con ESMQ251VSN471MQ25S
ESMQ251VSN471MQ25S picture photo
Mfg. Part Number
ESMQ251VSN471MQ25S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
ESMQ251VSN471MQ25S.pdf
Availability of ESMQ251VSN471MQ25S
QUANTITY
ESMQ251VSN471MQ25S Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMQ251VSN471MQ25S
Internal Part NumberEIS-ESMQ251VSN471MQ25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.11A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMQ251VSN471MQ25S
Related LinksESMQ251VS, ESMQ251VSN471MQ25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMQ251VSN471MQ25S Details Description
Related parts for ESMQ251VSN471MQ25S
IC TXRX RS485 LOW EMI LOPWR 8DIP datasheet.pdf
IC FREQUENCY DETECTOR 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 3.2PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
SUPTEX SIDE OUTLET SOCKET datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 400W datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 50MA TO92-3 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
1000UF 450V 51X105 85C ST datasheet.pdf