United Chemi-Con ESMQ350ELL222ML25S
ESMQ350ELL222ML25S picture photo
Mfg. Part Number
ESMQ350ELL222ML25S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
ESMQ350ELL222ML25S.pdf
Availability of ESMQ350ELL222ML25S
QUANTITY
ESMQ350ELL222ML25S Order Process
Ship out your order
Specifications of ESMQ350ELL222ML25S
Internal Part NumberEIS-ESMQ350ELL222ML25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMQ
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.8A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESMQ350ELL222ML25S
Related LinksESMQ350EL, ESMQ350ELL222ML25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ESMQ350ELL222ML25S Details Description
Related parts for ESMQ350ELL222ML25S
IC THERMOSTAT PRESET SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC FPGA 89 I/O 144TQFP datasheet.pdf
IC DIFF COMPARATOR QUAD 14-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 13.8VOUT 75W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OB BTS SOLDER 8 ASY A datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A SOT-23-5 datasheet.pdf